با توجه به پیشرفت های اخیر در تکنولوژی و همچنان ادامه داشتن این روند ،دستگاه های کارتخوان جز جدانشدنی از تمامی کسب و کار های کوچک و بزرگ است.دستگاه کارتخوان تنها برای پرداخت استفاده نشده و کارهای دیگری از جمله خرید شارژ ، گرفتن موجودی و پرداخت قبوض را هم می توان به کمک آن انجام داد.این دستگاه ها انواع بسیار دارند اما به طور کلی در دو دسته دستگاه کارتخوان ثابت و دستگاه کارتخوان بیسیم(سیار) قرار می گیرند.داشتن این دستگاه ها مزایای بسیار دارد که در زیر به آنها اشاره می کنیم ،همچنین در مورد نحوه ی اتصال به شبکه بانکی توضیح می دهیم .

دستگاه کارتخوان بیسیم

دستگاه کارتخوان بیسیم نسل پیشرفته تری از دستگاه های پوز موبایلی است که از طریق دیتای سیم کارتی که درون آن نصب می شود به شبکه بانکی متصل می شود.این مدل دستگاه ها شامل انواع دستگاه کارتخوان اندروید، سیم کارتی، لمسی و موبایلی می شوند. این دستگاه ها به دلیل کوچک و سبک وزن بودن قابل حمل بوده و در هر مکانی قابلیت استفاده شدن دارند .این دستگاه های پوز با استفاده از باطری کار می کنند و قابل شارژ هستند به همین دلیل در بیشتر کسب و کار های متحرک و یا جاهایی که خط تلفن ثابت ندارد هم مورد استفاده قرار می گیرند .

این دستگاه با یک عدد سیم کارت که قابلیت دریافت و ارسال داده از طریق اینترنت را دارد به شبکه های بانکی وصل می شود به همین جهت حتی بدون برق شهری هم می تواند کار کند .نکته قابل توجه دیگری که وجود دارد این است که این دستگاه قابلیت نگه داری 48 ساعته شارژ را دارد اما خب باتوجه به میزان مصرفی شما این ساعت می تواند کمتر شود.

ویژگی های دستگاه کارتخوان بیسیم

این دستگاه به دلیل بیسیم بودن به راحتی قابل حمل است پس برای مشاغل متحرک و مختلف بسیار مورد استفاده قرار می گیرد .این دستگاه با باطری داخلی کار می کند و با برق شهری شارژ می شوند .این دستگاه ها به صورت معمولی و هوشمند هستند همچنین قابلیت خواندن اطلاعات کارت به دو روش معمولی و غیر تماسی را دارند.

 • ابعاد کوچک و قابل حمل
 • امکان اتصال به شبکه وای فای و اینترنت 4G
 • مقرون به صرفه
 • قابلیت اتصال همزمان به دو حساب بانکی

مزایای خرید دستگاه کارتخوان بیسیم

از آنجایی که امروزه استفاده از کارت های بانکی به شدت زیاد شده استفاده از پول های کاغذی کمتر شده وتمامی امور تقریبا با کارت های بانکی قابل انجام هستند .در زیر به مهم ترین مزایای این دستگاه ها اشاره می کنیم:

 1. با خرید این کارتخوان سیار بانک در انجام تراکنش ها نمی تواند دخالتی کند.
 2. بعد از خرید هر نوع دستگاه کارتخوان شما مالک واقعی آن هستید و حق استفاده از آن برای شماست.
 3. پس از خرید می توانید به هر شعبه بانکی که می خواهید وصل شوید و در صورت راضی نبودن از هر بانکی می توانید آن را عوض کنید .
 4. فروشندگان با خرید دستگاه پوز ،تراکنش های مالی را کنترل می کنند .
 5. نیاز کمتر به مراجعه به بانک و واریز وجه نقد به حساب بانکی.
 6. درصورت گم شدن دستگاه ،هیچ نیازی به پرداخت مبلغی به بانک وجود ندارد و شما از پرداخت ارزش افزوده ،مالیات و… بی‌نیاز هستید.

دستگاه های کارتخوان بیسیم کجا کاربرد دارند؟

مهم ترین کاربرد دستگاه پوز بیسیم استفاده در مکان های بدون خط تلفن یا برق مستقیم است.در این مناطق که پذیرنده نیاز به جابه جا کردن برای انجام تراکنش ها دارد مفید هستند. همچنین برای مشاغل و فروشندگان سیار و یا دست فروش ها بسیار کاربردی است چون این مشاغل در محل های متفاوتی محصولات خود را به فروش می رسانند پس نمی توانند از یک دستگاه کارتخوان ثابت استفاده کنند و نیارمند دستگاه کارتخوان سیار هستند.از طرفی مثلا در رستوران ها که کارتخوان را برای خود مشتری به روی میز می آورند تا پرداخت انجام شود هم نیاز به اینگونه کارتخوان ها است .

از دیگر مکان هایی که این دستگاه های پوز سیار کاربرد دارند در سیستم های انبار داری ،در سیستم های اتوبوسرانی برای بازرسی بلیط ها ،در پارکینگ ها ،برای فروشگاه هایی که پرداخت درب منزل دارند ، در مکان های تفریحی و همچنین پیک موتوری ها است و در کل مکان هایی که امکان استفاده از خط تلفن نیست.

خدمات دستگاه های کارتخوان بیسیم

 • گرفتن موجودی حساب شما
 • پرداخت انواع قبوض
 • خرید شارژ
 • انجام انواع خرید

دستگاه های کارتخوان بیسیم و ثابت چه تفاوتی دارند؟

برای بسیاری از مردم این سوال پیش می آید که در بین این مدل ها کدام یک بهتر است اصلا مدل های ثابت یا سیار چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟جواب این است،این دو نوع هیچ تفاوتی باهم ندارند و تنها تفاوتی که دارند این است که در دستگاه های ثابت باید با یک خط تلفن و یک جریان برق مستقیم کار کرده تا دستگاه کار کند .اما در دستگاه های سیار به جای استفاده از خط تلفن از سیم کارت برای اتصال به شبکه بانکی استفاده می کنیم و به جای برق مستقیم این دستگاه ها با باطری کار می کنند و باطری ها قابلیت شارژ دارند.به همین دلیل این دستگاه ها بیسیم نامیده می شوند.

دستگاه کارتخوان بیسیم چه تغییراتی کرده است؟

دستگاه های سیار به دلیل کاربرد بیشتری که دارند روز به روز تغییرات بیشتری کرده اند و از نظر تکنولوژی بسیار پیشرفته شده اند برخی از این تغییرات به شرح زیر است:

 • حذف شدن کابل های اضافی
 • حذف رسید های کاغذی
 • حذف صفحه کلید ها
 • لمسی شدن صفحات

نحوه اتصال کارتخوان بیسیم به شبکه بانکی چطور است؟

برای اتصال این دستگاه به شبکه های بانک باید از سیم کارتی (هر نوع سیم کارتی می تواند باشد ) که قابلیت دریافت و ارسال داده از طریق اینترنت را دارد استفاده کرد .  از این دستگاه ها در هرجایی که تحت پوشش اپراتور باشد می توان استفاده کرد و به این دلیل محدودیت مکانی ندارد به طور مثال دستگاه کارتخوان وای فای در هر موقعیت مکانی که به شبکه اینترنت وصل بشود کار می کند.. به همین منظور این دستگاه ها مناسب پیک ، شرکت های پخش و تحویل حضوری است.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت آرکاپوز مراجعه کنید و اطلاعات کاملی از هر دستگاهی که لازم دارید به دست آورید.سایر محصولات را نیز می توانید با مراجعه به صفحه اصلی سایت مشاهده کنید. این مجموعه برای ارائه تمام خدمات خود پشتیبانی دارد پس با خیال راحت انتخاب کنید.