دستگاه کارتخوان از ضروری ترین سیستم های پردازش پرداخت مدرن هستند.  در سال های اخیر در بیشتر کسب و کار ها حضور داشته اند از جمله فروشگاه های خرده فروشی ، در پایانه های نقطه فروش (POS) و همچنین دستگاه های باجه خودکار (ATM) که توسط بانک ها استفاده می شوند. همچنین بازرگانان با استفاده از این دستگاه ها می توانند خریدهای نقدی و کارت اعتباری مشتریان را بپذیرند و با سرعت تراکنش بالا رضایت بیشتری را جلب کنند .

این دستگاه ها انواع مختلف دارند که به دو دسته کلی دستگاه کارتخوان ثابت و دستگاه کارتخوان سیار تقسیم می شوند در ادامه به توضیح نوع اول می پردازیم.

دستگاه کارتخوان ثابت چیست؟

دستگاه کارتخوان ثابت

کارتخوان دستگاهی است که می تواند اطلاعات موجود در ریز تراشه یا نوار مغناطیسی  کارنقدی یا اعتباری را رمزگشایی کند. این دستگاه ها برای شناسایی اطلاعات دارنده کارت ، شماره حساب و کد مجوز موجود در کارت اعتباری استفاده می‌شود. هرچند از نظر تاریخی فناوری‌های کارت‌خوانی متکی بر نسخه‌های فیزیکی ساخته شده و توسط فروشنده ذخیره می شود ، اما دستگاه های کارت‌خوان‌ امروزی می‌توانند اطلاعات را به صورت الکترونیکی با سرعت لحظه‌ای اسکن و پردازش کنند.دستگاه های کارتخوان با اتصال به شبکه های بانکی وجه موردنظر را از حساب شما به فروشنده انتقال می دهند.

اولین دستگاه پوز که وارد ایران شد، دستگاه کارتخوان ثابت بود.این دستگاه با استفاده از کابل اینترنت یا همان لن و با ارتباط با یک خط تلفن  تراکنش ها را انجام می دهد. این دستگاه ها برخلاف کارتخوان های سیار قابلیت جابه جایی در شهر ها را ندارند و تنها به بلندی سیم خود جابه جا می شوند .این دستگاه ها مانند هر دستگاه دیگری شامل امکاناتی مانند دریافت موجودی ، خرید شارژ و انجام تراکنش مربوط به خرید کالا می شود.

ویژگی های دستگاه کارتخوان ثابت

  • روشن شدن و آماده به کار شدن سریع
  • سرعت بالای تراکنش ها مثلا استفاده در مکان هایی که سرعت تراکنش اهمیت بالایی دارد (زیر2 یا 3 ثانیه)
  • امکان استفاده از چند پوز با یک خط تلفن و یک سرویس اینترنت
  • امکان اتصال به صندوق های فروشگاهی و رایانه
  • نور صفحه مناسب
  • ایجاد امنیت بالا
  • قطعی ارتباط اندک

نحوه ی کارکرد دستگاه های کارتخوان ثابت

کارت های بانکی امروزی حاوی اطلاعات شخصی دارنده کارت در یک میکروچیپ یا نوار مغناطیسی یا هر دو هستند .این اطلاعات شامل : شماره حساب ، اطلاعات دارنده کارت ، کد اعتبار سنجی و تاریخ انقضای کارت است.دستگاه های کارتخوان مدرن به راحتی و با سرعت اطلاعات کارت را رمزگشایی می کنند و به شبکه های پرداخت منتقل می کنند و مجوز تراکنش را دریافت می کنند. شیوه ی کار این دستگاه به این گونه است که :اطلاعات بدست آمده از کارتخوان به بانک صادرکننده ، یعنی بانکی که از طریق آن کارت نقدی یا اعتباری خود را دریافت کرده‌اید، منتقل می شود. بانک صادر کننده مسئول تشخیص این است که آیا پول نقد کافی یا اعتباری برای پرداخت دارد یا خیر.

در ادامه و در همان زمان، بانک صادرکننده بررسی می‌کند که آیا کارت مورد نظر برای تراکنش‌های حاضر،مثلا به دلیل مرتبط بودن با کلاهبرداری، فاقد شرایط است یا نه. با فرض اینکه هیچ مشکلی در حساب دارنده کارت وجود نداشته باشد ، بانک صادرکننده تاییدیه خود را به سامانه پوز ارسال کرده و تراکنش مجاز خواهد بود. اگرچه این فرایند کمی پیچیده است اما سیستم های امروزی این تراکنش ها را در چند ثانیه انجام می دهند .

دستگاه کارتخوان ثابت

انواع دستگاه کارتخوان ثابت

  • کارتخوان VX675 وریفون VeriFone
  • دستگاه کارتخوان PAX S58 (سیار وثابت)
  • کارتخوان ثابت PAX-S80

انواع دستگاه های کارتخوان ثابت و سیار

برای هر کدام از کسب و کار ها یکی از انواع کارتخوان ها مفید هستند مثلا برای یک کسب و کار پر مشتری که تراکنش های بالایی را دارد سرعت انتقال داده بسیار مهم است .یا مثلا اگر کسب کار شما محل ثابتی ندارد در نتیجه باید از دستگاه های سیار استفاده کنید . پس با توجه به در نظر گرفتن همه ی شرایط این دستگاه ها را به هفت دسته تقسیم می کنیم و برای هر کدام توضیح مختصری می دهیم .

1-کارتخوان شبکه ای

این نوع کارتخوان شبکه ای یا لن (lan) ،با استفاده از کارت شبکه و اتصال به اینترنت داه ها را انتقال می دهد.در مکان هایی که به خط تلفن دسترسی نداریم مانند فرودگاه ها بسیار مورد استفاده هستند.همچنین مکان های پر مشتری که سرعت تراکنش بسیار مهم است.

2-بی سیم (GPRS)

این نوع دستگاه سیار است و از دیتای موبایل برای اتصال به اینترنت استفاده می کند.

3-دستگاه کارتخوان وای فای

این دستگاه کارتخوان وای فای مانند تلفن همراه یا تبلت از طریق وای فای به اینترنت متصل می شود.این دستگاه علاوه برا وای فای از اتصال 4G هم بهره مند است.

4-کارتخوان تلفنی (Dial-Up)

این نوع دستگاه پوز از ساده ترین ها است که با خطوط تلفنی به بانک و شبکه بانکی متصل می شود .

5-کارتخوان موبایل

این نمونه از نمونه GPRS پیشرفته تر است و مانند موبایل است که یک شکافی برای کارت کشیدن روی خودش دارد .

6-دستگاه پوز قابل اتصال به رایانه یا PC-POS

این دستگاه قابلیت اتصال به رایانه و نرم افزار های حسابداری را دارد.

7-دستگاه کارتخوان اندروید

این دستگاه همانطور که از نامش پیداست دارای سیستم عامل اندروید است و دارای سخت افزار قدرتمند که مانند تلفن همراه است و بیشتر قابلیت های آن را از جمله دارا بودن نرم افزار های حسابداری و اپلیکیشن های مربوط به آن را دارد . دستگاه کارتخوان اندروید طول عمر باتری بالا و همچنین سرعت تراکنش بسیار بالایی دارد .

دستگاه کارتخوان ثابت بهتر است یا سیار؟

با توجه به نوع کسب و کاری که دارید باید به جواب این پرسش خودتان برسید. مثلا اگر شغل شما در یک مکان ثابت است و جابه جا نمی شوید استفاده از یک کارتخوان ثابت برای شما یک انتخاب عالی است .اما اگر شغل تان نیاز به جابه جایی بین شهری دارد و نیاز دارید کارتخوان همیشه همراهتان باشد استفاده از کارتخوان سیار بسیار مناسب است.و در موارد دیگر اگر شغلتان در یک مکان ثابت است و از کارتخوان ثابت استفاده می کنید و بخواهید میس شود از یک دستگاه پوز سیار هم استفاده کنید چون هیچ محدودیتی ندارید.

در هر صورت برای گرفتن اطلاعات بیشتر می توانید با سایت آرکاپوز در ارتباط باشید و به یک نتیجه گیری جامع و کامل برسید و گزینه ی مناسبی را برای کسب و کار خود انتخاب کنید.همچنین می توانید برای انتخاب محصول مناسب وارد سایت آرکاپوز شوید و در قسمت محصولات اطلاعات کاملی را پیداکنید و در نهایت انتخاب کنید.ممنونیم که تا اینجا با ما همراه بوده اید.